אישור עבודה בגובה

קורס בטיחות לעבודה בגובה מעניק הכשרה מתאימה ובעקבותיה אישור. בעזרת האישור ניתן לבצע מגוון רחב של עבודות בגובה ואף לשמור על הבטיחות.

אישור עבודה בגובה לאחר הכשרה

הכשרה היא תנאי לביצוע סוגים שונים של עבודות בגובה. בעזרת הכשרה מתאימה ניתן לשפר את היכולת של העובדים לעמוד בכללי הבטיחות, להראות להם באיזה ציוד הם יכולים להשתמש ולהפנות את תשומת הלב שלהם לגורמי סיכון. כמו כן, האישור נדרש על פי חוק ואפשר לקבל אותו רק לאחר הדרכה והסמכה. את ההדרכה מעבירים גופים שנמצאים תחת פיקוח משרד התמ"ת והיא מהווה תנאי לקבלת האישור. כמו כן, המוסד לבטיחות ולגיהות קובע אף הוא תנאים מבחינת אופי ומשך ההכשרה.

איך מקבלים אישור לביצוע עבודה בגובה?

בשביל לקבל אישור לבצע עבודות בגובה צריך לעבור הדרכה בהתאם לתקנה הרלוונטית במשרד התמ"ת, למעשה, אגף הפיקוח על העבודה הוא זה שמגדיר את תקנות הבטיחות בעבודה ולכן גם את סוג ההכשרה שצריך לעבור בשביל לקבל את האישור. מבחינת קהל היעד, יש לציין שהתקנה מחייבת כל מי שעוסק בעבודה בגובה מעל 2 מטרים. כמו כן, התקנה מחייבת עבודה בכל מקום שבו קיימת סכנת נפילה.

החשיבות של הכשרה והסמכה

הכשרה והסמכה היא הוכחה לרצינות שמייחסים במשרד התמ"ת לנושא של עבודות בגובה. בישראל ובמדינות אחרות ברחבי העולם כבר הבינו שהכשרה מקיפה והדרכה מקצועית מהווים לא רק תנאי לשמירה על הבטיחות, אלא גם אמצעי לשיפור הביצועים של עבודות בגובה. בעזרת הדרכה על ידי מדריך עבודה בגובה, הכשרה והסמכה ניתן לשפר את אופי העבודה עם סולמות, במות הרמה, משטחים ופיגומים ולסייע לקבלנים ובעלי מלאכה מתחומים שונים. יתרה על כך, העבודה בגובה שמחייבת באישור מוגדרת ממילא לכל מי שמתוקף עבודתו משתמש בגגות, חלל מוקף או התקנת תאורה והגברה.

הפרת בטיחות באתרי בנייה

הדרכה והכשרה לקראת קבלת אישור לביצוע סוגים שונים של עבודות בגובה חשובות גם לאור הקנס שמוטל על מי שעובר על החוק. לא רבים יודעים זאת, אך הקנס על כל הפרת בטיחות באתרי בנייה יכול להגיע לסך של 35 אלף ש"ח. במקביל, הפרת בטיחות מעכבת את הפרויקט ועלולה להוריד לטמיון השקעה מאסיבית של הקבלן והיזמים. מהבחינה הזו, ההדרכה חשובה גם כי היא מונעת קנסות ומשום שבעזרתה ניתן להבטיח את התקדמות הפרויקט.

חזרה על ההדרכה

האישור הניתן בעקבות ההדרכה לא מונע את הצורך בחזרה על ההדרכות לפחות פעם בשנה. במילים אחרות, גם מי שכבר יש לו את האישור או הרישיון הנדרשים יצטרך לעבור הדרכות. מטרת ההדרכות היא לעדכן את העובדים לגבי תקנות חדשות ולתקן טעויות קיימות בצורת העבודה.

קבלת אישור עבודה בגובה היא השלב הראשון לצורך ביצוע שלל משימות במקומות מסוכנים. האישור מגן מפני סנקציות ועונשים, אך הוא בעיקר חשוב לשם שיפור הבטיחות בעבודה.

 

 

השארת תגובה